Róża – opis i jej klasyfikacja

 

www.wyslijkwiaty.com/gaja-radzi-pielegnacja-rozy-pnacej.html

Jak wiadomo już od tysięcy lat, róża jest najpopularniejszym kwiatem. Nie bez powodu więc nazywana jest królową kwiatów. Róże pochodzą z Azji Środkowej, ale spotkać można je na całym świecie. Do ich cech należą przede wszystkim piękne, okazałe kwiaty, a także intensywny zapach.
Róże wielkokwiatowe posiadają duże i pełne kwiaty o intensywnym i charakterystycznym zapachu. Wrastają do wysokości około 1 metra, a ich okres kwitnięcia trwa od czerwca do jesieni. Do kolejnej odmiany róż, nalezą róże rabatowe – wielokwiatowe. Są bardzo popularne w ogrodach. Cechują się obfitym kwitnięciem w kwiaty, które tworzą wiązki przypominające bukiety. Róże te osiągają wysokość poniżej metra, a ich okres kwitnięcia trwa krótko lecz kilkakrotnie.
Jeszcze inna odmiana róż, są róże krzaczaste. Dorastają one nawet do wysokości 2 metrów. Kwitną one jeden lub kilka razy w sezonie, czyli od połowy czerwca do połowy lipca oraz od połowy sierpnia do połowy września, a następnie zawiązują owoce. Ich pędy są dosyć gęste, ale również cierniste. Tak jak róże krzaczaste, róże pnące powtarzają swoje kwitnienie. Mają długie pędy i  obficie obradzają w kwiaty. Ich wysokość dochodzi do 3 metrów. Do ich odmiany nalezą również róże kwitnące raz w roku, które mogą osiągać swój rozmiar nawet do 5-6 metrów, a ich pędy są miękkie i cienkie. Jak sama nazwa wskazuje róże pnące, aby mogły się piąć, potrzebują konstrukcji takich jak: pergole, łuki czy kratki.
Występują również róże rosnące w formie drzewka, tzw. róże wysokopienne. Wysokość takiej róży waha się od 60 cm do 1,5 metra. Aby uzyskać taką odmianę , należy zaszczepić na pniu różę rabatowa lub wielokwiatową.  Jeszcze inne róże miniaturowe lub karłowe, występują najczęściej w doniczkach. Są niewysokie, osiągają ok 40 cm wysokości. Ich kwiaty są drobne, a liście ozdobne.
Róże parkowe rosnące do 2,5 metra, obficie kwitną, a także są odporne na choroby. Rzadko spotkane róże okrywowe, jak sama nazwa wskazuje okrywają ziemię. Wrastają do wysokości ok 50 cm i są bardzo wytrzymałe na mróz. Ostatnia odmiana są róże dzikie, najprostsze w hodowli, skromne o mało wyrazistych kolorach. Po przekwitnięciu wydają owoce.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.