Cięcie róż

Każdy typ róży jest inny i inaczej powinien być przycinany. Jest to zabieg nieco skomplikowany ze względu na delikatność krzewu i kolce. Gdy przychodzi wiosna, odgarnia się 20 centymetrowe kopczyki usypane na zimę. Następnie wszystkie uszkodzone i schorowane pędy należy wyciąć. Najlepiej jeśli będzie się to odbywało w kwietniu, gdyż jest to czas, kiedy nie ma już wtedy mrozów, a nowe pędy jeszcze nie wykiełkowały.
Kwitnienie róż wielkokwiatowych zależy od regularnego corocznego przycinania, tuż po odsłonięciu krzewów. Słabe i uszkodzone pędy usuwa się sekatorem, tuż u nasady pędu. Pozostałe pędy należy skrócić co najmniej o połowę. Przydatna jest też zasada przycinania. Im krzew jest silniejszy, tym krócej skracamy pędy. Silne krzewy powinny mieć zostawione od 6 do 8 oczek, natomiast krzewy, które rosną słabo, 2 lub 4 oczka. Róże wielokwiatowe, inaczej zwane rabatowymi, przycina się tak, aby pozostawić zawsze jednakową ilość oczek. Cięcie powinno odbywać się zawsze ukośnie. Pamiętać należy, że prawidłowe przycinanie wpływa na ilość i wielkość kwiatów. Jeśli silnie pędy zostaną skrócone, wtedy róże zakwitną większymi kwiatami, które będą osadzone na mocnych i długich łodygach. Natomiast słabiej przycięte pędy, zakwitną wcześniej. Mimo iż będzie więcej kwiatów, niestety będą one drobniejsze i osadzone na słabych i krótkich pędach.  Pamiętać trzeba, że jesienią podcina się długie gałązki oraz przycina się tylko chore pędy.
Jeśli chodzi o cięcie róż krzaczastych, nie jest ono konieczne. Można jedynie co jakiś czas  wyciąć stare pędy, tuz przy ziemi. Można również przyciąć zbyt gęste gałązki i ukształtować dzięki temu odpowiednio krzew. Z różami typu pnącego, różami parkowymi i różami dzikimi postępuje się bardzo podobnie. Róż okrywających ziemię nie trzeba regularnie przycinać. Jedynie stare, schorowane lub dzikie pędy wymagają usunięcia.
W okresie wegetacji rośliny, cięcie ogranicza się tylko do usuwania przekwitłych już kwiatów oraz kwiatostanów. Kwiaty, które przekwitły, powinny być usuwane tuż nad pierwszym bliskim mu liściem